Νέα μετάλλια για την Ελλάδα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα για ΑμΕΑ

Δημοσίευση: 27/07/2013 12:07
Συντάκτης: archived
772 προβολές

Στον αριθμό εννιά έφτασε ο απολογισμός των μεταλλίων της ελληνικής αποστολής στο παγκόσμιο πρωτάθλημα για ΑμΕΑ στη Λιόν.

Μέρος του αγωνιστικού ταλέντου που διαθέτει, ξεδίπλωσε ο Γιώργος Κωστάκης στον τελικό του τριπλούν κατηγορίας Τ46. Παρά τα... τερτίπια του ανέμου, ο αθλητής των Αετών επιβραβεύτηκε κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο, ενώ παράλληλα κατέρριψε και το πανελλήνιο ρεκόρ που κρατούσε ο ίδιος από το πρόσφατο εθνικό πρωτάθλημα που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ.

Ο άνεμος έκανε το δικό του... παιχνίδι κατά τη διάρκεια του τελικού,όμως ο αθλητής του Γιώργου Τοπτσή ήταν αποφασισμένος για μεγάλα άλματα. Γιατί μπορεί το 13.66μ. στην δεύτερη προσπάθεια και το 13.84μ. στην τρίτη να έγιναν με... υπερευνοϊκό άνεμο (+2.7 και +3.2 αντίστοιχα), ωστόσο στην τέταρτη προσπάθεια φρόντισε να βάλει τα πράγματα στη θέση τους. «Προσγειώθηκε» στα 13 μέτρα 85 εκατοστά με ευνοϊκό άνεμο μόλις +0.8, επίδοση που ουσιαστικά «κλείδωσε» το χάλκινο μετάλλιο, ενώ παράλληλα του χάρισε ένα νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο ήταν 13.59 από τα μέσα του περασμένου μήνα στο πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Οι προσπάθειες του Κωστάκη: 13.39μ., 13.66μ. (+2,7 εν.αν.), 13.84μ. (+3.2), 13.85μ. (+0.8), 13.75μ., 13.75μ.

Χάλκινο μετάλλιο ο Καραμηνάς στον ακοντισμό

Η αγωνιστική εμπειρία του Γιώργου Καραμηνά, του απέφερε χάλκινο μετάλλιο και εφετινό προσωπικό ρεκόρ, στον τελικό του ακοντισμού F53/54. Ο «ασημένιος» Παραολυμπιονίκης της Αθήνας στη σφαιροβολία, είχε καλύτερη βολή στα 15 μέτρα 54 εκατοστά (σ.σ. στην έκτη και τελευταία προσπάθεια) με αποτέλεσμα να βρεθει στην τρίτη θέση του βάθρου των νικητών. Ο Καραμηνάς, που συγκέντρωσε 772 βαθμούς στο αγώνισμα, είχε ακόμη δύο έγκυρες βολές που μετρήθηκαν 14.56μ. και 15.04μ.

Όσον αφορά τον Γεράσιμο Βρυώνη (F53) που συμμετείχε στο ίδιο αγώνισμα, κατέλαβε την 8η θέση με καλύτερη βολή στα 15 μέτρα 92 εκατοστά (571 βαθμούς). Οι έγκυρες βολές του Βρυώνη ήταν 15.92μ., 15.68μ., 15.25μ., 15.56μ. και 15.66μ.

Πρώτος με παγκόσμιο ρεκόρ, αναδείχθηκε ο Τζαμαϊκανός Αλφάνσο Κάνινγχαμ (F53) ο οποίος έστειλε το ακόντιο στα 24.30μ. (1.105β.).