Εργοτέλης - Απ. Καλαμαριάς 2-2

Δημοσίευση: 14/02/2008 01:02
Συντάκτης: digitalcrete.gr
1305 προβολές

Σε ένα συναρπαστικό στην εξέλιξη του παιχνίδι, Εργοτέλης και Απόλλων Καλαμαριάς έμειναν στο 2-2 στο Παγκρήτιο. Οι Πόντιοι προηγήθηκαν 0-2, αλλά στο τέλος έχυσαν την καρδάρα με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 92ο λεπτό με τον Μάθις. Κάντε κλικ εδώ για να ενημερωθείτε για την εξέλιξη του αγώνα.

Δεν είναι υπερβολή να πούμε πως ο συγκεκριμένος αγώνας ήταν ζήτημα ζωής ή θανάτου για τον Εργοτέλη, που έπαιζε τις τελευταίες ελπίδες του να σώσει την παρτίδα και να παραμείνει στη μεγάλη κατηγορία. Από την άλλη πλευρά, ο Απόλλων ήταν εμφανώς επηρεασμένος από τις τελευταίες εξελίξεις στην πολύκροτη υπόθεση Βάλνερ, παίζοντας ουσιαστικά για να καλύψει μια ενδεχόμενη απώλεια βαθμών στο ματς της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στον Ολυμπιακό.

Όλα αυτά λοιπόν έπαιξαν σημαντικό ρόλο στο να δούμε κακό θέαμα στο πρώτο μέρος, με τους δύο αντιπάλους να έχουν άγχος σε κάθε τους κίνηση, μη μπορώντας να δημιουργήσουν παιχνίδι.

Τα λάθη ήταν το μοναδικό ενδιαφέρον στοιχείο του πρώτου μέρους και αυτό που έφερε το γκολ για τους φιλοξενούμενους. Συγκεκριμένα, ένα λάθος του Μλάντιν έδωσε την ευκαιρία στον Απόλλωνα να επιτεθεί, με τον Χετεμάι να πασάρει στον Μπρίτο κι αυτός να ανοίγει το σκορ στο 36ο λεπτό.

Κάπου εκεί ο Εργοτέλης έδειξε να βραχυκυκλώνεται και να μη μπορεί να αντιδράσει σ'ένα γκολ που ήρθε από το πουθενά, χαλώντας ουσιαστικά τα όποια πλάνα είχε ο Καραγεωργίου στο παιχνίδι.

Το μεγάλο πρόβλημα των Κρητικών φάνηκε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, όταν οι Πόντιοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με εμφανή στόχο τον αιφνιδιασμό. Κάτι που κατάφεραν στο 55ο λεπτό με τον Μπάρκογλου να κάνει το 0-2.

Με το πλεονέκτημα των δύο τερμάτων, το συγκρότημα του Μάκη Κατσαβάκη γύρισε πίσω κι έριξε περισσότερο βάρος στην άμυνα. Ο Καραγεωργίου ρίσκαρε, έκανε πιο επιθετική την ομάδα του και δικαιώθηκε στο 82ο λεπτό –αφού πρώτα χάθηκαν δύο σημαντικές ευκαιρίες για το 1-2- όταν ο Βακουφτσής σκόραρε κι έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Στο 92ο λεπτό η «χρυσή» αλλαγή των γηπεδούχων, ο Αμερικάνος Μάθις, έσωσε την παρτίδα δίνοντας τον υπερπολύτιμο βαθμό στον Εργοτέλη, διαμορφώνοντας το τελικό και... χιτσκοκικό 2-2.

Πηγή: cosmo.gr

Ο πρόεδρος και το Δ.Σ. της ΠΑΕ Διεθνής Ένωσις Εργοτέλη ευχαριστεί θερμά όλους τους φιλάθλους (και ιδιαίτερα τη λέσχη φίλων Εργοτέλη “Ντάλτονς” που για μια ακόμη φορά υποστήριξαν με πάθος και μεγάλο ενθουσιασμό την ομάδα μας) που παρευρέθηκαν σήμερα στο Παγκρήτιο και που βοήθησαν τα μέγιστα στην προσπάθεια των παικτών μας για την κατάκτηση της νίκης, αποτελώντας τον 12ο παίκτη.

Όλοι μαζί, παίκτες, διοίκηση και φίλαθλοι, θα συνεχίσουμε την προσπάθεια για την παραμονή της ομάδος μας στην Super League.